Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna

Wydarzenia

Maraton czytelniczy

W piątek 5 kwietnia 2024r. odbył się gminny etap II edycji powiatowego konkursu dla uczniów klas V-VII „Maraton czytelniczy”, którego uczestnicy zaprezentowali się głośnym przeczytaniem fragmentu wybranej przez siebie prozy  Kornela Makuszyńskiego.

Jury w składzie: pani Joanna Michalik, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, pani Joanna Zawada Główny Specjalista w Wydziale Kultury Promocji i Turystyki Starostwa Powiatowego w Limanowej oraz  pani Paulina Ablewicz – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu Filia w Limanowej, wysłuchało i oceniło szesnastu uczestników konkursu.

 

Nagrodzeni:

I Miejsce: Aleksandra Koza – Szkołą Podstawowa w Skrzydlnej

II Miejsce: Milena Kurek – Zespół Placówek Oświatowych w Jurkowie

III Miejsce: Emilia Kokoszka – Zespół Placówek Oświatowych w Jurkowie

 

Wyróżnienia:

Aleksandra Jania – Zespół Placówek Oświatowych w Jurkowie

Oliwia Nowak – Szkoła Podstawowa w Skrzydlnej

Karol Mróz – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dobrej

 

Laureaci konkursu zakwalifikowali się również do etapu powiatowego, który odbędzie się 28 maja br. w MBP w Limanowej.

Organizatorem konkursu jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej. Partnerami są: Biblioteka Publiczna w Dobrej, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu Filia w Limanowej.

 

"Narodowe Czytanie AD 2023"

Tegoroczna XII edycja Narodowego Czytania koncentruje się na najsłynniejszym dziele Elizy Orzeszkowej. „Nad Niemnem”, bo o nim mowa, stanowi barwny opis życia w okresie po Powstaniu Styczniowym, którego 160-lecie przypada na 2023 rok, jest to więc dodatkowy powód, aby – być może na nowo – skonfrontować się z twórczością jednej z najważniejszych XIX-wiecznych polskich pisarek i spojrzeć na nią nie tylko przez pryzmat szkolnych doświadczeń. Powieść Orzeszkowej przez lata zachwycała kolejne pokolenia czytelników pięknym, poetyckim językiem, niepowtarzalnym klimatem i przemyślaną konstrukcją postaci. Mimo upływu czasu wciąż potrafi ująć humorem i malowniczością opisów, a patriotyczny wydźwięk czyni ją cennym elementem polskiego dziedzictwa narodowego. Warto dać jej szansę i dzięki Orzeszkowej przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało życie Polaków w drugiej połowie XIX wieku. Idealna okazja ku temu już we wrześniu, kiedy cała Polska pochyli się nad tą powieścią w ramach Narodowego Czytania 2023, do udziału w którym serdecznie wszystkich zapraszamy! Powiatowa akcja w tym roku odbędzie się w Parku im. Małachowskich w Dobrej, 8 września (piątek). Czytać będą samorządowcy, ludzie kultury, artyści, bibliotekarze oraz młodzież - laureaci tegorocznego „Maratonu Czytelniczego”.

Zaczynamy o godz. 17.00. Czekamy na Was!

PS: dodatkową atrakcją będzie konkurs na najlepszy, stylizowany strój z powieści "Nad Niemnem".

Regulamin konkursu ----->do pobrania

Zapraszają Organizatorzy:

Miejska Biblioteka w Limanowej

Powiat Limanowski

Urząd Gminy Dobra

Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrej

Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej

Szkoła Muzyczna w Dobrej

Senior + w Dobrej

Honorowy Patronat: Mieczysław Uryga Starosta Limanowski

Honorowy Patronat Pary Prezydenckiej

Patronat medialny: Radio RDN Nowy Sącz, Telewizja Limanowska

 

 

 

 

"Aż się w głowie kręci z radości" - warsztaty w bibliotece

Warsztaty artystyczne "Aż się w głowie kręci z radości" przeprowadzone zostały 22 lipca 2021r. w Bibliotece Publicznej w Jurkowie przez panią Marię Trzupek (Istruktora ds. realizacji zadań biblioteki powiatowej) i panią Monike Zielińską - Klimczak (m.in. pedagoga, kulturoznawcę i instruktora ceramiki). Wydarzenie zostało zorganizowane przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Dobrej, w ramach Zadania "Partnerstwo dla Książki", pt. Literacka podróż za jedną książkę czyli Majka z Siwego Brzegu powraca". 

Na początku spotkania pani Maria przedstawiła zarys projektu "Majka z Siwego Brzegu powraca", a pani Monika opowiedziała o tradycji i technikach ilustrowania książek. Następnie uczestnicy sami wykonali własne koszulki i torby na zakupy, ozdabiając je odpowiednimi farbami i markerami. Część "artystyczna" warsztatów, dzięki uprzejmości pani dyrektor, odbyła się w świetlicy szkolnej w Jurkowie.

Galeria

 

Bezpłatna Wyprawka Czytelnicza dla każdego przedszkolaka.
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece

 

Najwyższy czas przygotować się na długie jesienne wieczory i popołudnia, podczas których nie powinno zabraknąć dobrej książki – dla rodzica i dla dziecka.  Warto zatem udać się do pobliskiej biblioteki, gdzie na każdego Małego Czytelnika w wieku przedszkolnym czeka wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza przygotowana przez Instytut Książki.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w trzeciej odsłonie kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece. W tym roku do projektu zgłosiło się 5861 bibliotek posiadających oddziały dziecięce – to o ponad 700 placówek więcej niż w roku ubiegłym i aż 75% wszystkich bibliotek publicznych w Polsce. Pełna lista zakwalifikowanych bibliotek oraz szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony projektu znajdą się na stronie: www.wielki-czlowiek.pl.

Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!

Czytaj więcej...

 

 

Noc w bibliotece

W nocy z 4 na 5 października 2019 r. nasza filia w Jurkowie wspólnie z biblioteką szkolną Zespołu Placówek Oświatowych w Jurkowie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Noc w bibliotece". W wydarzeniu wzięło udział 15 uczniów z różnych klas, którzy pod opieką pani pedagog Beaty Sporek i pani Marii Węgrzyn spali (lub i nie ;-) w bibliotece. Zanim udali się na spoczynek, uczestnicy zapoznali się bliżej z postacią i światem Harry'ego Pottera, mogli również zagrać w gry planszowe. Ilość miejsc była ograniczona, ale z powodu dosyć dużego zainteresowania uczniów wydarzeniem, została zrobiona lista rezerwowa. W planach jest już następna noc - tym razem mikołajkowa:-)

Z relacją z tego wydarzenia można się zapoznać tutaj (materiał zamieszczony na stronie ZPO Jurków).

 

 

 

Międzynarodowy dzień książki dla dzieci

W poniedziałek 1 kwietnia naszą gminną bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 1. Wprawdzie oficjalnie międzynarodowy dzień książki dla dzieci przypada 2 kwietnia w rocznicę urodzin jednego z największych baśniopisarzy – Hansa Christiana Andersena, to w naszej bibliotece święto to obchodziliśmy dzień wcześniej. Z tej okazji pani dyrektor Elżbieta Jarosz oraz zaproszeni goście: pan Benedykt Węgrzyn – wójt gminy Dobra oraz pani Urszula Palka-Ranosz, dyrektor GOK przeczytali dzieciom pierwszą księgę „Przygód Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego.

Głośne czytanie dzieciom ma same zalety:-) i jest przyjemnym sposobem spędzania wolnego czasu. Integruje rodzinę, przyczyna się do lepszego rozwoju wyobraźni i dzieci naprawdę to lubią. Dlatego warto czytać dzieciom!

Bardzo dziękujemy zaproszonym gościom - tym dorosłym i tym małym – za udział w spotkaniu.

Galeria (zdjęcia dzięki uprzejmości GOK w Dobrej)

 

 

 

Wieczór bajkowy

We wtorek 26 marca 2019 r. w bibliotece w Jurkowie, przy współpracy biblioteki szkolnej, odbył się wieczór bajkowy. Zabawa była przeznaczona dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. Zaproszony gość – pani dyrektor Małgorzata Lisowska – przeczytała fragment książki Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka”. Ogólnie było bardzo „detektywistycznie”:-) po przeczytaniu książki na uczestników czekały różne zabawy – w niektóre z nich mieli okazję zagrać po raz pierwszy w życiu! Później mogli się posilić i chwilkę odpocząć przed następnym wyzwaniem.

Na koniec czekała drobna niespodzianka – po prawidłowym odczytaniu zaszyfrowanych wskazówek i rozwiązaniu zadania, na uczestników czekała... legitymacja detektywa:-)

Ciasto i przekąski otrzymaliśmy od sponsorów – między innymi od rodziców uczniów – bardzo dziękujemy!!!

Wielką pomocą w zorganizowaniu wieczoru byli uczniowie starszych klas, którzy przeprowadzili zabawy i opiekowali się grupami – bardzo dziękujemy!

Galeria

 

 

Nocowanie w szkole

Na dobre rozpoczęcie ferii zimowych, czyli z 12 na 13 lutego 2018 r., biblioteka wspólnie z Zespołem Placówek Oświatowych w Jurkowie zorganizowała "Nocowanie w szkole". Opiekunami były: p.Wioleta Nawieśniak - wychowawczyni klasy 6, p. Anna Kokoszka oraz nasza bibliotekarka p. Maria Węgrzyn. Z relacją z tego wydarzenia można się zapoznać tutaj (materiał zamieszczony na stronie ZPO Jurków).

 

 

 

 

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Katalog biblioteki

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Pogoda